صفحه اول    درباره ما    اعضاء انجمن    پیوندها    تماس با ما    تعرفه تبلیغات  
چهارشنبه، 22 آذر 1396 - 13:46   
  تازه ترین اخبار:
 
 
 ورود اعضاء
    نام کاربری
   
    کلمه عبور
   
    مرا به یاد بسپار
   
    کاربر جدید!
    فراموشي كلمه عبور؟
- اندازه متن: + -  کد خبر: 117صفحه نخست » اخبار چهارشنبه، 21 تیر 1391 - 10:04
آمادگی سازمان جهانی گمرک برای کمک به اجرای طرح گمرک نوین در ایران
در دیدار با کونیو میکوریا دبیرکل سازمان جهانی گمرک اعلام شد آمادگی سازمان جهانی گمرک برای کمک به اجرای طرح گمرک نوین در ایران
  
به گزارش ایرنا از روابط عمومی گمرک،' عباس معمارنژاد ' که در رأس هیأتی به منظور شرکت در شصتمین اجلاس سازمان جهانی گمرک به بروکسل سفر کرده بود، در دیدار با 'کونیو میکوریا' دبیرکل سازمان جهانی گمرک ، پیاده‌سازی شبکه جهانی گمرک را نیازمند داشتن یک سیستم یکپارچه و واحد در تمامی کشورهای عضو سازمان جهانی گمرک دانست و گفت: اگر می‌خواهیم یک شبکه اطلاعاتی کامل از تمامی کشورهای عضو سازمانی جهانی گمرک داشته باشیم، باید تمامی سیستم‌ها و سامانه‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، تحت یک فرم مشخص و براساس استانداردهای این سازمان باشد.

وی افزود: سازمان جهانی گمرک باید یک سیستم یکپارچه مبتنی‌بر ”آی‌سی‌اس“ (ICS) آماده و کاری را که آنکتاد در سیستم آسیکودا انجام داد، در قالب آی‌سی‌اس پیاده‌سازی کند.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه شرکت‌های متعددی در دنیا در حال پیاده ‌سازی برنامه‌های مختلف برای گمرک هستند، اظهار داشت: برای پیاده ‌سازی سیستم گمرک جهانی نیازمند استفاده از شرکت‌های بزرگ و باتجربه در زمینه برنامه‌نویسی و فعالیت‌های گمرکی هستیم و باید تمامی کشورهای عضو را موظف کنیم از این نرم‌افزارها و سامانه‌ها استفاده کنند.


**پیاده‌سازی طرح جامع نوین گمرکی در ایران براساس استانداردهای wco

معمارنژاد در این ملاقات همچنین به پیاده‌سازی طرح جامع نوین گمرکی در ایران اشاره کرد و گفت: تمامی تلاش مجموعه گمرک ایران پیاده‌سازی این طرح براساس فرم‌ها و استانداردهای سازمان جهانی گمرک است و سعی خواهیم کرد ساختار و پیاده‌سازی آن براساس نظرات این سازمان باشد.

وی خاطرنشان کرد: حتی گمرک ایران این آمادگی را دارد که درپیاده‌سازی طرح نوین گمرکی از شرکت‌های مورد تأیید سازمان جهانی گمرک که از تجربه و تبحر کافی برخوردارند، استفاده کند.

وی اضافه کرد: به ‌منظور اجرای صحیح این طرح در گمرک ایران و استفاده از نظرات کارشناسانه سازمان جهانی گمرک، انتظار داریم کارشناسانی از این سازمان به ما معرفی شوند.

رئیس کل گمرک ایران در ادامه به سیستم آسیکودا اشاره کرد و گفت: این سیستم هم‌اکنون در گمرک ایران در حال اجراست، اما معتقدیم این سیستم یک سیستم دوران گذار ازحالت سنتی به ماشینی است و یک سیستم مدرن محسوب نمی‌شود ، بنابراین ما به دنبال پیاده ‌سازی سیستم یکپارچه گمرکی همانند سیستم ' سوفیکس' در ترکیه و یا 'بول' در مراکش و ایرلند هستیم.


**پیشنهاد ایجاد مرکز آموزشی فارسی زبان گمرکی در ایران

معمارنژاد ،به وجود چند کشور فارسی زبان در منطقه خاورمیانه اشاره کرد و گفت: باتوجه به اینکه برخی از این کشورها در همسایگی ایران قرار دارند، پیشنهاد ما این است که با همکاری سازمان جهانی گمرک یک مرکز آموزشی فارسی زبان گمرکی در ایران ایجاد شود.

وی با بیان اینکه در طول چند سال اخیر دوره‌های آموزشی متعددی برای نیروهای گمرکی کشورهای افغانستان و تاجیکستان در ایران برگزار شده است، افزود: در همین راستا به تازگی تفاهم‌نامه ای با سازمان جهانی گمرک به امضاء رسانده‌ایم که براساس آن می‌توانیم سایت آموزش را به فارسی ترجمه کنیم.

وی با اشاره به ویژگی‌های ایجاد مرکز آموزشی فارسی زبان گمرکی در کشورمان اظهار داشت: این مرکز در کشورهای عضو این سازمان ازجمله جمهوری آذربایجان راه‌اندازی شده ، که مثمرثمر بوده است.


**اعلام آمادگی wco

براساس این گزارش، در ادامه این نشست 'کونیو میکوریا'، دبیرکل سازمان جهانی گمرک از اعلام آمادگی این سازمان برای همکاری با گمرک ایران جهت پیاده‌سازی طرح جامع نوین گمرکی خبر داد و گفت: در اجرای این طرح باید با راهبردی محتاطانه و براساس نیازها وارد عمل شد.

میکوریا افزود: در مرحله نخست ما باید اطلاعات شما را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم و پس از آن براساس نیازها برنامه‌ریزی کنیم و ببینیم در کدام بخش‌ها بیشترین نیازها وجود دارد و در نهایت اقدام به اعزام کارشناس نماییم.

وی به شبکه جهانی گمرک اشاره کرد و گفت: ما در شبکه جهانی به دنبال این هستیم که ببینیم چگونه می‌توانیم برنامه‌های مختلف گمرکی کشورهای عضو را به یکدیگر متصل کنیم. البته در این زمینه دستورالعمل‌های خاصی برای کشورها صادر و ارسال کرده‌ایم.

دبیرکل سازمان جهانی گمرک با استقبال از پیشنهاد رئیس کل گمرک ایران مبنی‌بر ایجاد مرکز آموزشی فارسی زبان گمرکی در ایران، افزود: این سازمان منعی در مورد ایجاد این مرکز آموزشی در تهران نمی‌بیند، اما درخواست ایجاد این دفتر باید از طریق دفتر منطقه‌ای این سازمان در آسیا مورد پیگیری قرار گیرد.
     آرشیو اخبار

تعداد بازدید: 332 ،    
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
کلیه حقوق متعلق به انجمن واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی می باشد
info@foodimporters.ir
پشتیبانی توسط: sievo.ir
  خبر ویژه: دوره های آموزشی مهر ماه 96 انجمن واردکنندگان مواد غذائی و آشامیدنی