صفحه اول    درباره ما    اعضاء انجمن    پیوندها    تماس با ما    تعرفه تبلیغات  
چهارشنبه، 22 آذر 1396 - 13:48   
  تازه ترین اخبار:
 
 
 ورود اعضاء
    نام کاربری
   
    کلمه عبور
   
    مرا به یاد بسپار
   
    کاربر جدید!
    فراموشي كلمه عبور؟
- اندازه متن: + -  کد خبر: 154صفحه نخست » اخبار سه شنبه، 10 مرداد 1391 - 08:11
غضنفری:
قرار نیست واردات نامحدود انجام شود 1391/5/10
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که، قرار نیست واردات نامحدود انجام شود، در خصوص ذخیره کالاهای اساسی در کشور گفت: با همکاری نزدیک همه دستگاه ها، بویژه بانک مرکزی هم اینک وضعیت ذخیره کالاهای اساسی در نقطه قابل قبولی قرار دارد.
  


به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، 'مهدی غضنفری' افزود: در مقطعی از ماه های پایانی سال گذشته و ماه های نخستین سال جاری مشکلاتی در مورد تامین منابع مالی و جابجایی ارز وجود داشت که با همکاری بانک مرکزی و پیگیری شبانه روزی و مساعی در دو شرکت بازرگانی دولتی و پشتیبانی امور دام بتدریج برای این مشکلات راهکارهایی جستجو شد.

** قصد نداریم بازار را از طریق واردات تنظیم کنیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به پرسشی دیگر در مورد اظهار نظر برخی مقامات میانی دولت در مورد برداشتن محدودیت ها در امر واردات عنوان کرد: ما قصد نداریم بازار را از طریق واردات تنظیم کنیم.

** اصل در تنظیم بازار اتکا به تولید داخلی است

غضنفری با بیان این که، همواره تذکر داده ایم که قاعده و اصل در تنظیم بازار اتکاء به تولید داخلی و پر کردن کمبودها از طریق واردات یک استثناء و فرع است، افزود: باید اتکاء به واردات را به حداقل برسانیم و هیچ فردی اجازه ندارد واردات بدون محدودیت را مطرح کند.

از نظر وی، تولید داخلی باید بیش از گذشته تقویت شود و نیازهای بازار داخلی و نیز صادرات از طریق تولید داخلی تامین گردد.

وی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر این که، چرا به رغم این که دولت در سال گذشته به منظور حمایت از تولید داخلی واردات برخی کالاها از جمله مرغ را ممنوع کرد، اما امسال مجددا از واردات آن خبر می دهد، توضیح داد: متاسفانه برخی بخش های تولیدی از فرصتی که از سال گذشته برای این گونه اقلام فراهم شده بود، به درستی استفاده نکرده اند و به همین دلیل مشکلاتی در این خصوص بروز کرد.

** سوء استفاده برخی از ممنوعیت واردات

غضنفری افزود: هر چند بروز چنین مشکلی در حوزه تولید دلایل متعددی داشت، اما ممنوعیت وارداتی که از حدود یک سال قبل برای واردات برخی کالاها وضع شده بود و می توانست موجب اعتلای تولید شود مورد سوء استفاده برخی قرار گرفت و موجی از فشارها بر مردم شریف کشورمان تحمیل شد.

وی تاکید کرد: در واقع وضع این محدودیت ها باید متناسب با حجم تولید داخلی پیش بینی می شد که متاسفانه از سوی دستگاه مربوطه رعایت نشده بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوالی دیگر با این موضوع که آیا با توجه به این وضعیت باز هم سیاست های گذشته ادامه خواهد یافت، توضیح داد: حمایت از تولید داخلی سیاستی کلیدی و تغییر ناپذیر دولت است و در سال تولید ملی باید بیش از گذشته مورد توجه باشد.

** راهی جز قطع وابستگی از تولید خارجی وجود ندارد

غضنفری افزود: با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد اقتصاد مقاومتی راهی جز قطع وابستگی از تولیدات خارجی وجود ندارد و باید دقت کنیم که محدودیت ها هوشمندانه وضع شود تا بی جهت فشاری به مردم وارد نشود.

تعداد بازدید: 292 ،    
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
کلیه حقوق متعلق به انجمن واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی می باشد
info@foodimporters.ir
پشتیبانی توسط: sievo.ir
  خبر ویژه: دوره های آموزشی مهر ماه 96 انجمن واردکنندگان مواد غذائی و آشامیدنی