صفحه اول    درباره ما    اعضاء انجمن    پیوندها    تماس با ما    تعرفه تبلیغات  
چهارشنبه، 22 آذر 1396 - 13:50   
  تازه ترین اخبار:
 
 
 ورود اعضاء
    نام کاربری
   
    کلمه عبور
   
    مرا به یاد بسپار
   
    کاربر جدید!
    فراموشي كلمه عبور؟
- اندازه متن: + -  کد خبر: 93صفحه نخست » انجمن در مطبوعاتسه شنبه، 13 تیر 1391 - 13:42
علیرضا مناقبی
علیرضا مناقبی:پیچیدگی های واردات با کیفیت در عرصه مواد غذایی و آشامیدنی
تجربه جهانی در نقاط مختلف حاکی از آن است که موثرترین روش شناخته شده در جهان در رسیدن به کیفیت مطلوب حمایت از بخش خصوصی و ایجاد بازار رقابتی است.
  

برای ارتقاء کیفیت واردات مواد غذایی چه باید کرد؟
پیچیدگی های واردات با کیفیت در عرصه مواد غذایی و آشامیدنی
علیرضا مناقبی-عضو هیات مدیره انجمن صنفی واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی

امروزه  مصرف کنندگان مواد غذایی به طور روز افزون برای مسایلی همچون کیفیت، بهداشت و ایمنی مواد غذایی که می خورند یا می آشامند، اهمیت بیشتری قایل می شوند.تضمین کیفیت و سلامت به عنوان مساله ای کلیدی برای رقابت در صحنه صنایع غذایی و حتی بقای شرکتهایی تجاری فعال درحوزه مواد غذایی حایز اهمیت می باشد.


بدون تردید کیفیت محصول نهایی رابطه مستقیم با زنجیره تولید تا مصرف دارد که در آن عوامل متعددی مانند مدیریت استراتژیک ، ماشین آلات، فرمولاسیون، اتوماسیون،مواد اولیه ،نوع بسته بندی ، بازاریابی و حتی بروکراسی اداری سازمانهای دولتی مرتبط موثر است.


از آنجا که برخی مواد اولیه در این صنعت وارداتی هستند با وضع تحریم های فراگیر، احتمال چالش های جدی در این زمینه برای این صنایع وجود دارد.بهمین جهت بسترسازی لازم برای بهبود کیفیت مواد اولیه بعنوان اولیه حلقه از این زنجیره از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد.


بزرگترین چالش فعلی صنعت غذا عدم حمایت لازم از تولیدکننده و وارد کننده است که خود می تواند منافع مصرف کننده از لحاظ افزایش کیفیت ، کاهش قیمت و تنوع محصولات را خدشه دار نماید.
تجربه جهانی در نقاط مختلف حاکی از آن است که موثرترین روش شناخته شده در جهان در رسیدن به کیفیت مطلوب حمایت از بخش خصوصی و ایجاد بازار رقابتی است.


واردات صحیح ، منطقی،کیفیت مدار و منطبق بر ضوابط فنی  میتواند از یک سو موجب ارتقاء سطح تولید داخلی شود و از سوی دیگر زمینه را برای انتقال تکنولوژی تولید به داخل کشور هموار سازد.و علاوه بر این موجب رضایت سلائق مختلف جامعه شده و گستره گزینه های انتخاب را افزایش دهد و بدون تردید امکان انتخاب بیشتر بمعنای رقابت پذیری بازار میباشد و رقابت پذیری بازار بدون تردید ارتقاءتولید را بدنبال خواهد داشت.
مسلما تولید ملی زمانی انگیزه لازم برای افزایش بهره وری،ارتقاء کیفیت و جلب رضایت مصرف کننده را خواهد داشت که در عرصه رقابت بازار در رویارویی با کالای با کیفیت قرار گیرد.ذائقه و سلیقه مصرف کننده و نیز صرفه اقتصادی وی مسلما جنس با کیفیت را برخواهد گزید و ناچار تولید ملی به سوی افزایش کیفیت گام خواهد برداشت.
نباید از این اصل غفلت ورزید که تجارت یک جاده دوطرفه است و تولید صادرات محور ناچار مبتنی بر واردات با کیفیت میباشد.بعبارتی واردات با کیفیت جزء لاینفک تولید صادرات محور میباشد و نکته حائز اهمیت در اینجا آن است که دولت با ایفای نقش نظارتی و حمایتی خود میتواند بهترین مشوق برای حرکت چرخهای تجارت کشور به سوی دستیابی به کیفیت برتر باشد.


موضوع دومی که میتواند در ارتقاء کفیت واردات موثر واقع شود،حذف پیچ و خم های اداری زائد و وقت گیری است که موجب افازیش هزینه بنگاه های خصوصی میشود.بهرحال شرکتهای شناسنامه دار و فعال در حوزه واردات ، بنگاه های اقتصادی محسوب میشوند که بقا و ایفای نقش آنها منوط به سودآوری منطقی و قانونی آنها است و ساختارهای دولتی باید زمینه لازم برای کاهش هزینه تمام شده این بنگاه ها رافراهم نمایند.خصوصا در شرایط فعلی که کشور در حال گذار از یک تحول اقتصادی سرنوشت ساز است ،نهضت کاهش قیمت تمام شده بنگاه های اقتصادی بخش خصوصی  باید بیشتر مورد اهتمام مسئولان بخش دولتی قرار گیرد.چرا که این موضوع نقش قابل توجهی در تثبیت قیمت محصولات و خدمات ارائه شده از سوی بخش خصوصی خواهد داشت. بی تردید همراهی دولت در ساده سازی فریندهای واردات قانونی،حذف تشریفات اداری زائد و جلوگیری از تغییرات غافلگیرکننده و شوک آور قوانین  میتواند نقش تعیین کننده ای در کاهش هزینه تمام شده داشته باشد.


از سوی دیگر توجه به این نکته حائز اهمیت میباشد که یکی از موثرترین ابزارهای مقابله با پدیده شوم قاچاق،حمایت از واردات قانونی و ضابطه مند و کاهش هزینه های واردکنندگان مجاز است. هرچه قوانین و مقررات دولتی بیشتر ،پیچیده تر و دست و پاگیر تر شود و مراحل انجام تشریفات قانونی زمانبر تر و مبهم تر باشد، میل افراد سود جو و فرصت طلب به دور زدن این قوانین بیشتر خواهد شد. و این موضوع در حوزه واردات محسوس تر میباشد.
سخن پایانی آن که مولفه های موثر بر کیفیت واردات بسیار پیچیده‌ای است و ما با فضای پرچالشی مواجه هستیم که هر گونه نگاه سطحی و ساده نگرانه به آن می‌تواند برای ما دردسر ایجاد کند. این یک سیستم است که همه اجزا باید با هم همکاری داشته باشند. بهرحال واردات نوعی فعالیت حرفه ای و تخصصی است که نیازمند دانش ، تجربه و تعهد کافی است و مشارکت گروهی همه واردکنندگان بعنوان بازوی مشورتی دولتمردان میتواند حلال بسیاری از مشکلات باشد.


علیرضا مناقبی-عضو هیات مدیره انجمن صنفی واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی

تعداد بازدید: 1032 ،    
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
کلیه حقوق متعلق به انجمن واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی می باشد
info@foodimporters.ir
پشتیبانی توسط: sievo.ir
  خبر ویژه: دوره های آموزشی مهر ماه 96 انجمن واردکنندگان مواد غذائی و آشامیدنی